مانیتور


نشریه الکترونیک فناوری اطلاعات ---- کمیته سیاسی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی

همه چیز درباره گوگل ارت

گوگل ارت در واقع یک برنامه‌ی کاربردی است که بر روی صفحه‌ی Desktop کامپیوتر شما قرار می‌گیرد. و شما برای هر بار استفاده از این برنامه نیاز به وصل شدن به اینترنت دارید.

هر زمان که شما گوگل ارت را باز کنید این برنامه بطور اتوماتیک به سرورهای گوگل متصل می‌شود و از آن پس شما به حدود یک تریلیون بایت اطلاعات جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی دسترسی خواهید داشت.

به عنوان مثال شما می‌توانید نمایی از یک شهر را با تمام خصوصیات و لایه های اطلاعاتی آن از جمله اطلاعاتی راجع به جمعیت، اطلاعات مکانی، آمارهای متعدد در زمینه‌های گوناگون و حتی آمار جرائم آن منطقه را در دسترس داشته باشید.

 این لایه‌ها و تمام تکمه‌های راهنمای نقشه شامل زوم یا همان حرکت جلو و عقب عدسی بر روی نقشه ،کج کردن و یا دَوران نقشه، همگی در قاب گوگل ارت جاسازی شده است.

                 

در حال حاضر نسخه‌ی عمومی نرم افزار گوگل ارت بدون هیچ‌گونه درج تبلیغات به شکل رایگان عرضه شده است است. البته این وضیت می‌تواند در آینده  تغییر کند یعنی احتمال دارد کمپانی گوگل تصمیم بگیرد نسخه‌ی رایگان نرم افزار گوگل ارت را هم به فروش برساند.
اما آنچه گوگل را تاکنون از این کار منصرف کرده است تعلیق آزمایش‌های گوگل ارت از اکتبر 2005 است ،به همین دلیل شرکت گوگل به همگی ما اجازه داده تا به رایگان نرم افزار آن را از سایت Earth.google.com  بدون مزاحمت  آگهی‌های بازرگانی دانلود کنیم.

اگر کامپیوتر شما با سیستم عامل ویندوز(متاسفانه گوگل ارت مکینتاش را ساپورت نمی‌کند) کار می‌کند و کمتر از 5 سال سن دارد  یعنی اگر شما از یکی از نسخه‌های ویندوزMe ، 2000 ،XP و یا Vista استفاده می‌کنید نباید مشکلی از جهت پایگاه اطلاعات داده ها و یا دریافت اطلاعات بر روی سیستم خود داشته باشید.

پس بدون فوت وقت برنامه را روی کامپیوترتان اجرا کنید و بعد از گذشت زمانی اندک برای اتصال به سرورهای گوگل به تمام نقاط جهان بدون محدودیت دسترسی داشته باشید.

نسخه‌ی‌ معمولی گوگل ارت رایگان است و دارای قسمت‌های سردرگم و پیچیده‌ی نرم افزاری نمی باشد.

اگر شما تصاویر این برنامه را برای کارهای تجاری می‌خواهید نیاز به خدمات اضافی ( Plus ) دارید . برای دریافت خدمات اضافی گوگل ارت از شما مبلغی بابت حق اشتراک دریافت می‌‌شود و شما در ازای پرداخت 20 دلار در سال می توانید از امکان. به روز رسانی  (آپ گرید) ، یک نوبت چاپ عکس با دقت 1400پیکسل (چاپ رایگان گوگل ارت دارای دقت 1000 پیکسل است) و همین‌طور قابلیت وارد کردن اطلاعات به شیوه‌ی  GPSبرخوردار شوید. همچنین گوگل ارت حرفه ای با دریافت 400 دلار در سال ، امکان چاپ با دقت 2400 پیکسل ،GPS ، پشتیبانی محاسبات کامپیوتری ،اندازه گیری مساحت ها و امکان اضافه کردن اطلاعات ، شامل ایجاد حوزه فیلم سازی و اطلاعات ترافیکی را در اختیار شما قرار می‌دهد .برای اطلاعات بیشتر به این صفحه‌ مراجعه کنید.

 

The Google earth product family

 

تاریخچه google earth

زمانی حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" نامیده می‌شد 90 دلار بود. وقتی گوگل  keyhole را خریداری کرد چیزی حدود یک تریلیون بایت سوابق اطلاعاتی نقشه برداری دیجیتال را به "ارت" برد و شروع به ایجاد نسخه‌های پایه ای نرم افزاری نمود که بتوانند بصورت رایگان دانلود شوند. و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.

 

تصاویر نقشه های گوگل ارت از دو منبع ارسال و هدایت می شوند: ماهواره و هواپیما؛ گوگل اینگونه نقشه‌ها و دیگر اطلاعات نقشه برداری دیجیتالی را از منابعی چون TeleAtlas و EaetSat که هردو از پدیدآورندگان تصاویر و نقشه های هوایی و ماهواره‌ای هستند بدست می آورد.این تصاویر در اشکال دیجیتالی برای استفاده تجاری گرفته می شوند.

به دلیل اینکه این اطلاعات و داده ها از منابع مختلفی بدست می آیند ، جهت تحلیل تفاوت‌ها می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. اینکه چرا بر روی برخی از مناطق کره زمین  موج هایی ظاهر شده است، حتی بر روی سطح برخی خیابان‌ها ، در حالی که دیگران بدون استفاده از این امکان برای تحلیل این نقاط ابهام، مشکلات  زیادی پیش رو دارند.

زمانی که شما از گوگل ارت استفاده می‌کنید نمی‌توانید تصاویر گرفته شده از ماهواره  را در همان لحظه‌ی ارسال به شکل(Online) مشاهده کنید. به عبارت دیگر بر خلاف تصور رایج تصاویر ماهواره‌ای گوگل ارت بین دو تا سه سال پیش گرفته و ارسال شده‌اند. در عین حال گوگل اعلام کرده است قدمت این اطلاعات بیش از 3 سال نیست و بطور متناوب به روز می شوند و همواره جدیدترین اطلاعات در دسترس هستند.

                

بخش دیگری از آنچه گوگل ارت را اعتیاد آور می‌سازد همکاری این برنامه با موتور جستجوی گوگل است!

هنگامی که شما شهری را از نظر می‌گذرانید ،می‌توانید کافی شاپ ها،رستوران ها،بقالی ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بیابید. شما می توانید با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها جزئی ترین اطلاعات در مورد هر کدام را از Google search engine دریافت کنید.

همچنین به کاربران اجازه داده شده است بوسیله‌ی کلیک کردن بر روی:"Add/Edit a Business Listing" اماکن تجارتی را به نقشه اضافه کنند.

حالا اجازه بدهید برگردیم بر سر مقوله‌ی کار با گوگل ارت. در ادامه با انجام اعمال پایه ای و اولیه آغاز می‌کنیم.

گام به گام با google earth

بهترین راه برای یاد گرفتن روش کار با گوگل ارت کار کردن با آن است. پس اجازه دهید یکبار با هم کار با این برنامه را تجربه کنیم می‌خواهیم تصویری ماهواره‌ای از مرکز علمی "HowStuffWorks" در آتلانتا دریافت کنیم. اگر شما گزینه‌ی "HowStuffWorks" و یا آدرس آن "3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA" در قسمت جستجوی گوگل ارت تایپ کنید و کلید جستجو را بزنید شما روی این ناحیه متمرکز می شوید و می‌توانید عکس آن منطقه را ببینید.

                

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر و تبدیل عکس به یک نقشه‌ی واقعی، گام بعدی به جریان انداختن لایه ها در این قسمت است. این لایه ها شامل غذا خوری‌ها ، بانک‌ها، جاده ها، نواحی، مجتمع های تجاری، سوپر مارکت‌ها، ایستگاه‌های گاز، انبارها، پارک‌ها، جاده های ترانزیت، مدارس و جزئیات جغرافیائی دیگر است.

برای ایجاد یک نقشه‌ی اصولی و خوب بهتر است از جاده ها شروع کنید. اگر کمی نقشه را برجسته نمائید به خودی خود در یک پهنای باند در منطقه ی 3350 Peachtree Rd آتلانتا قرار خواهید گرفت.

                 

اجازه بدهید در این قسمت در باره ی گردش شما در در آتلانتا توضیحاتی بدهیم: این مرحله شامل یک توقف در فرمان مرکزی HowStuffWorks که بدنبال آن یک سفر کوتاه به جرجیا برای نظارت بر بازی‌های سرگرم کننده ی این منطقه خواهد بود می باشد.
یک کلیک بر روی دکمه‌ی راهنمائی گوگل ارت دو شکاف را نمایان می سازد:یکی برای آغاز بکار در آدرس (3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA)  و دیگری برای پایان بکار در منطقه ی (1 Georgia Dome Dr NW, Atlanta, 30313) کلیک کردن بر روی دکمه ی جستجو هم راهنمائی های نوشته شده در این زمینه و هم مسیرهای برجسته شده در نقشه را نمایان می سازد.
هر یک از این‌ها به صورت اتوماتیک بر روی مسیر های داخلی یک استادیوم با تطابق کامل زوم شده اند.

                 


شما می‌توانید تمام اطلاعات و نقشه هائی را که دریافت و اطلاعات لایه‌های آن را به اختیار خودتان ایجاد  نموده اید را بصورت فایل با یکی از فرمت‌های استاندارد ذخیره کنید و یا با ایمیل ارسال کنید. در جعبه ابزار گوگل ارت دکمه ای وجود دارد که انجام هر یک از این فعالیت ها را برای شما ممکن می سازد.
خب اجازه دهید برای صرف غذا به یک رستوران برویم. پس ما باید به منطقه ی جستجو برویم.

اولین کاری که ما باید انجام دهیم اینست که دو باره روی نقشه تمرکز کنیم . پس برویم به سراغ منطقه‌ی جورجیا. برای انجام این کار ابتدا در هر کجای نقشه که بخواهیم کلیک چپ می کنیم. منطقه‌ی جرجیا را انتخاب می‌کنیم و آن را مرکزی می‌نمائیم. در قسمت جایگزینی ما می توانیم منطقه ی "1 Georgia Dome Dr" را در قسمت جستجو قرار دهیم و بر فراز آن به پرواز در‌آئیم. شما می‌توانید روی این قسمت تمرکز کرده و نمای زیبائی را از این منطقه بوجود بیاورید.


                 

برای یافتن یک رستوران که در منطقه ی ویکینتی در جورجیا روی دکمه ی جستجو کلیک کنید و داخل شوید.گزینه ی "restaurants" را در قسمت "What" و در گزینه ی "Current view" در قسمت  "Where" زمانی که شما روی دکمه ی جستجو کلیک کنید هر آنچه که خواسته اید خواهد آمد.

                

قسمت های کوچکی که بر روی نقشه زوم و متمرکز شده است نتیجه ی جستجوی رستوران هاست ، ولی این تنها راه برای یافتن رستوران نیست شما همچنین می توانید در دسته بندی رستوران های منطقه "Dining" را جستجو کنید. در اینجا نیز همان اتفاق قبلی در مورد جستجوی رستوران ها خواهد افتاد.

                 

اکنون شما اختیارات بیشتری را در زمینه ی جستجو بدست آورده اید.

در این جلسه ، ما بیشترین کاربردهای پایه ای گوگل ارت را پوشش داده ایم. اما بیشتر آنچه که ما در این قسمت به پایان برده ایم کاربردهای دیگری از نقشه برداری نیز بوده است. اگر چه این ممکن است که تا حدی به اهداف گوگل ارت نزدیک نباشد . آنچه در این میان بدست می آید شاید فقط در حد سرگرمی و وقت گذرانی باشد و جنبه ی کاربردی نداشته باشد.

نگرانی های موجود در مورد google earth

گوگل ارت امکان عکسبرداری از اینچ به اینچ مربع در جهان را با کامپیوتر برای تمام افراد مهیا کرده است به همین دلیل نگرانی‌های مردم در مورد پیامدها و مشکلات احتمالی این پدیده بیشتر و بیشتر می‌گردد.

گوگل ارت در اولین مرحله‌ی استفاده از این پدیده استنباطی قدرتمند از چرا و چگونگی استفاده از آن را از کاربر کسب خواهد کرد.یک پاسخ معمولی در این میان از بین وحشت و  لذت بردن از  افزایش دسترسی هیبت مندانه به جهان است.

و دیگری اینکه، آنچه همیشه فوراً به ذهن میرسد انگیزه‌ی انسان برای دانستن موقعیت جغرافیائی خود بر روی کره ی زمین است "اوه! چه کار غیر معمول و جالبی" این جمله ای است که اکثر آنان که عاشق نظریه‌ی امکان دیدن کره‌ی زمین از کامپیوتر‌های شخصی خود هستند بر زبان می آورند ،در حالی که همین افراد دوست ندارند که بواسطه ی این گونه پدیده‌ها تحت نظاره‌ی دنیا باشند!! کسی می تواند از طریق گوگل ارت بر روی یک کمین گاه کاری تر هدف را دنبال کند. آیا سارقان هم می‌توانند از امکانات گوگل ارت در یک منطقه سودی بجویند؟

در مورد نگرانی‌هایی که از جنبه ی "امنیت شخصی" مورد اهمیت قرار میگیرد دو نکته قابل ذکر است.
اول اینکه اطلاعات Google Earth قبلا هم به اشکال مختلف قابل دسترس بوده است ( پیش از این برخی ماهواره‌ها این تصاویر را با قیمت نسبتا بالایی می‌فروختند) و دوم اینکه سابقه‌ی تصاویر ماهواره ای و عکس های هوایی به سه سال قبل بر می گردند و هیچ کس قادر نیست که از طریق گوگل ارت به اطلاعات به روز دست یابد. اطلاعاتی با سه سال قدمت قطعی نیستند و حتی قابل استفاده برای توطئه سازی.

و دیگر، نگرانی‌هایی در باره ی خطر متمرکز سازی های گوگل ارت در زمینه ی امنیت ملی کشورهاست؛ مقامات عالی رتبه در بسیاری از کشورها از بابت جزئیات اطلاعات قابل دسترسی برای عموم در گوگل ارت اظهار نگرانی کرده اند .در راًس این کشورها استرالیا ، انگلیس و ایالات متحده ی امریکا و اخیرا هند هستند. آنها می‌گویند عاقبت تروریست ها خواهند توانست "گرچه احتمالا" از اطلاعات و تجهیزات گوگل ارت و شبیه سازی کردن جزئیات جهان توسط ماهواره ها بهره برداری کنند.
 بیشترین اعلام مخالفت با گوگل ارت از کره‌ی جنوبی است،کره‌ی جنوبی از جهت تکنیکی هنوز در حال جنگ با کره‌ی شمالی‌ست و همچنین برای آنان این نگرانی وجود دارد که هم اکنون افراد بسیاری  می‌توانند تاسیسات ارتش آنان را با کلیک بر روی یک تکمه و یک زوم جزئی نظاره گر باشند.

                 

حرف صادقانه این است که اگر گوگل بتواند این اطلاعات را در دست داشته باشد قطعاً کره‌ی شمالی از قبل این اطلاعات را در دست داشته است. در هر صورت این برای آن‌ها خیلی نمی‌ارزد که بخواهند با زوم کردن بر روی کره‌ی شمالی امکانات اتمی آنان را تحقیق نمایند. گوگل ارت برای بازی کودکان ابزار جاسوسی ساخته است.

شبیه سازها بوسیله‌ی گوگل ارت چیز جدیدی را پیشنهاد و ارائه نداده اند. در مجموع گوگل ارت این اطلاعات را از منابع دیگری کسب کرده است. ولی این نوع جمع آوری اطلاعات و این بسته‌ی اطلاعاتی یک تحول و انقلاب در نوع خود بشمار می آید. مخالفت‌ها در برابر تحقیق در باره‌ی مکان‌هائی نظیر اهرام مصر یا  کاخ سفید توسط ماهواره‌ها زمان زیادی بطول نخواهد انجامید.
 تمام آن کاری که شما باید انجام دهید Download کردن گوگل ارت و داشتن چشمانی عقاب گونه برای مشاهده‌ی جهان است.

   + یوسفی - ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱٥ بهمن ۱۳۸٧